piątek, 10 maja 2013

Sousse - Medyna

04 maja 2013r. - sobota

Po krótkiej naradzie dzień wcześniej ustaliliśmy, że oferowaną przez rezydentkę wycieczkę City Tour (35 TND/os dorosła, 17,50 TND/dziecko) sami sobie zorganizujemy, rozkładając ją na dwa dni,  przy tym urozmaicając czas dzieciakom.
W sobotę, w godzinach dopołudniowych zaliczaliśmy leżaki, plaże i baseny, a w godzinach popołudniowych... Nasz dzisiejszy cel, to centrum Sousse - Medyna.
W obie strony zapakowaliśmy się w dwie taksówki i w drogę (do Sousse - 8 TND/1 taxi; do Hotelu - 6 TND/1 taxi).




A teraz trochę ciekawostek i historii...
Susa (fen. Hadrumetum, arab.سوسة = Sūsah, fr. Sousse) – trzecie pod względem wielkości miasto w Tunezji - stolicą Gubernatorstwa Susa. Sousse, to kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym a do miasta należy Port El-Kantoui - największy i najsłynniejszy port jachtowy w Tunezji. W Sousse urodził się były prezydent Republiki Tunezyjskiej Zin Al-Abidin Ben Ali, zaś samo miasto - a konkretnie MEDYNĘ - wpisane jest na listę UNESCO. Do zabytków Sousse należą .in.:
  • Wielki meczet (z 851 roku),
  • Ribat (z 821 roku),
  • Medyna - pisana na listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO,
  • Muzeum Archeologicznektóre utworzono w pomieszczeniach wokół dwóch głównych dziedzińców kazby. Zgromadzono tu najlepszą w kraju – po Muzeum Bardo w Tunisie - kolekcję mozaik. Ozdobą zbiorów jest Triumf  Bachusa, przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na czele parady satyrów oraz liczne sceny połowu ryb. W innych salach umieszczono przedmioty wydobyte z punickiego grobu odkrytego pod muzeum. Pracuje tu na stałe artysta, prezentujący sztukę układania mozaiki, wymagającą niezwykłej cierpliwości i dokładności,
  • Katakumbyktórych korytarze z 15 tys. grobów chrześcijan z IV i V w. rozciągają się na długości 5,5 km. Niestety, dla zwiedzających udostępniono jedynie mały odcinek (100 m) katakumb Dobrego Pasterza, które nazwę zawdzięczają odkrytemu w środku napisowi "bon pasteur" (dobry pasterz). Większość grobów zamurowano, a tylko kilka z nich ma szklaną pokrywę, przez którą można dostrzec ludzkie kości.



Zwiedzanie samej MEDYNY poszło nam dość szybko, bo ilość ludzi przechadzających, a raczej przepychających się uliczkami i handlarzy zaczepiających nas przy każdym sklepiku zniechęciła nas i... udaliśmy się w kierunku Wielkiego Meczetu (do którego wejść nie można było). Obok Meczetu znajduje się Ribat, do którego wstęp jest płatny (7 TND + 1 TND za możliwość robienia zdjęć). Ponieważ wchodzenie całą szóstką uznaliśmy za kiepski pomysł, aby zwiedzić i zrobić zdjęcia - weszłam tylko ja. Po krętych schodach składających się z 74  stopni dotarłam na wieżę Ribat'u skąd można było zobaczyć panoramę miasta i port.


W I E L K I      M E C Z E T



 



R I B A T





74 stopnie


M E D Y N A



 



panowie mają dość...